BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropa nije naučila lekciju o postavljanju NATO baza u blizini Rusije — Kremlj

Evropa nije naučila lekciju o postavljanju NATO baza u blizini Rusije — Kremlj
11.07.2023. god.
„Izuzetno je važno shvatiti u trenutnim uslovima da se ruska vojna infrastruktura nikada nije pomerila ka zapadnoj Evropi“, dodao je Dmitrij Peskov

Kremlj je razočaran što Evropa nije naučila lekciju o približavanju infrastrukture NATO-a ruskim državnim granicama, jer je to bio jedan od razloga trenutnog konfliktnog stanja, izjavio je u utorak portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.


Izjava Peskova usledila je nakon predloga litvanskog predsednika Gitanasa Nausede da se postave stalne baze NATO-a u blizini državne granice Rusije i poništi relevantni sporazum između Rusije i NATO-a iz 1997.

Portparol ruskog predsednika ukazao je na prethodne pokušaje NATO-a da rasporedi svoju vojnu infrastrukturu u blizini ruskih granica.

„Ovo je bio jedan od razloga koji je doveo do sadašnje situacije. Čini se da Evropljani ne shvataju ovu grešku“, nastavio je on.

„Izuzetno je važno shvatiti u trenutnim uslovima da se ruska vojna infrastruktura nikada nije pomerala ka zapadnoj Evropi, ona se uvek kretala u suprotnom smeru“, izjavio je Peskov. „Svakako je žalosno što Evropljani nisu uspeli da shvate ovu grešku.“

Litvanski predsednik Nauseda izjavio je ove nedelje u intervjuu britanskom dnevnom  listu „Tajms“ da je sporazum Rusije i NATO iz 1997. godine, koji predviđa nerazmeštanje nuklearnog oružja i značajnih borbenih snaga na teritorije novih članica alijanse na trajnoj osnovi, „mrtav“.

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je 29. maja zakon o otkazivanju Ugovora o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi (CFE), a stupio je na snagu 9. juna.

Ugovor je potpisan 1990. godine, a kasnije je ažuriran 1997. Zemlje NATO-a nisu ratifikovale izmenjenu verziju ugovora, nastavljajući da se pridržavaju odredbi iz 1990. godine, koje sadrže norme o konvencionalnom naoružanju zasnovane na ravnoteži između NATO-a i Varšavskog pakta.

Kao rezultat toga, Rusija je bila prinuđena da proglasi moratorijum na primenu sporazuma 2007. Rusija je 11. marta 2015. suspendovala svoje učešće na sastancima Zajedničke konsultativne grupe o CFE Ugovoru, čime je završen proces suspenzije svog članstva u ugovoru, ali je i dalje bila strana u ugovoru iz pravne perspektive.

Od tada interese Rusije u Zajedničkoj konsultativnoj grupi zastupa Belorusija.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: TASS

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • © Mikhail Metzel / TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov

Američki državni sekretar Antoni Blinken danas se, u okviru posete Kini, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i kineskim predsednikom Si Đinpingom. Jedna od tačaka dnevnog reda bila...


Snage Kijeva su „nadmašene“ od strane Rusije zbog pada zapadne pomoći, izjavio je šef vojnog bloka predvođenog SAD

Moskva bi izgubila u ratu sa Zapadom, tvrdi poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski


Sistem vrednosti koji dominira Zapadom je „doneo haos“, smatra mađarski premijer


Ostale novosti iz rubrike »